Unreal Engine 5

Displacement ile Gerçekçi Material

rantabl_displace

Displacement ile Gerçekçi Material

Displacement mapping, yüzeylerde detay eklemek için kullanılan bir tekniktir. Bu tekniği kullanmak için öncelikle yüksek çözünürlüklü bir texture gerekir. Bu texture’ü kendiniz yüksek çözünürlüklü olarak oluşturabilirsiniz veya var olan bir textürü resim düzenleme yazılımı ile yükseltebilirsiniz.

Yüksek çözünürlüklü texture elde ettikten sonra, Photoshop veya GIMP gibi bir yazılım kullanarak displacement map oluşturmalısınız. Bu, genellikle texture bir gri skalası haline getirilerek yapılır. Her pikselin parlaklığı, displacement miktarına karşılık gelir. Displacement map’deki parlak alanlar yüzeyin dışarıya doğru çıkmasına neden olurken, karanlık alanlar yüzeyin içeriye doğru çekilmesine neden olur.

Displacement map’i 3D bir uygulamada kullanmak için, onu malzemenin displacement kanalına atamanız ve displacement etkisinin gücünü ayarlamanız gerekir. unreal Engine 5 Youtube kanalımızda olan video


Burada Photoshop’ta displacement map nasıl oluşturulacağına dair bir örnek:

  1. İmage > Mode > Grayscale gidin ve resmi gri tonlamaya dönüştürün.
  2. İmage > Adjustments > Levels gidin ve seviyeleri, vurgular ve gölgeler arasındaki kontrastı arttırmak için ayarlayın.
  3. material üzerinde istenmeyen gereksiz çıkıntılar oluşmasını engellemek için hafif bulanıklık eklenebilir. Bunun için Filter > Box Blur üzerine tıklayıp ekleyebilirsiniz
  4. Resmi displacement map olarak kaydedin.

Otomatik bir şekilde displacement oluşturma imkanı sunan programlar veya web siteler bu özelliği sunuyor, bu güne kadar kullandığım yer ücretli olmasından dolayı otomatık kısmını bu yazılı içerikte yer almıyor. İlerleyen günlerde bu yazılı içerik güncellenebilir. Kendiniz ” Generate automatic displacement ” diye aratabilirsiniz, otomatik bir şekilde displacement oluşturma konusunda kaynaklar bulabilirsiniz.

Bu makalenin hatalar veya eksik bilgiler bulundurduğunu düşünüyorsanız lütfen buraya tıklayarak bize bildirin.

Yorum ekle